Készült: 2024.04.28.09:21:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2015.02.23.), 122. felszólalás
Felszólaló Riz Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RIZ GÁBOR (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Valóban, Magyar­ország 2014-es éve kiemelkedő. Kiemelkedő a gazdaság fejlődése szempontjából, hiszen Európában az egyik legimponálóbb GDP-növekedést Magyarország könyvelheti el. Az ilyen mértékű növekedéshez azonban nem elég egy ágazat fejlődése, hanem kellenek kiemelkedő ágazatok is, amelyek húzóágazatokként meghatározzák karakteresen az ország GDP-jének növekedési mutatóját.

Az egyik ilyen jelentős növekedést elérő terület a turizmus. A 2014. évi adatok alapján bátran kijelenthetjük, hogy hazánk az elmúlt évben kiemelkedőt teljesített ezen a területen is. Néhány számadattal alátámasztva: az már látható volt a tavalyi III. negyedéves adatokból is, hogy a mintegy 4,5 százalékos növekedésmutató szerint Magyarországon az idegenforgalom területenként és ágazatonként, belső ágazatonként is változóan, de egyértelműen fejlődött. A múlt héten a Központi Statisztikai Hivatal által közölt adatok pedig minden előzetes várakozást fölülmúltak. A legfontosabb számok a következők. Magyarországon 9,5 millió vendég 24 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek számában ez 7,2 százalékos, az általuk eltöltött éjszakák számában pedig 5,4 százalékos bővülést jelent. Fontos az is, hogy jelentős szegmenst képviselnek a vendégek között a külföldi vendégek, akik most már nemcsak Európából, hanem a tengerentúlról és Közel-Keletről is jelentős számban érkeznek. De ugyanígy a távol-keletiek is kiveszik a részüket a 11 százalékos növekedésből.

Ennél még örömtelibb, hogy a belföldi idegenforgalom növekedési volumene közel azonos a külföldivel. A magyar vendégek száma 10 százalékkal emelkedett 2014-ben, ami a tőlük származó szállásdíjak 15 százalékos bevételi növekedését eredményezte. Fontos azt is megjegyeznem, hogy Észak-Magyarországon ebből jelentős források és jelentős eredmények csapódtak le.

Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy gondolom, hogy az eredmények után jogos a kérdés: melyek a magyar turizmus további fejlődésének lehetséges területei?




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai