A V4-országok parlamentjei mezőgazdasági bizottságainak találkozója, 2024. november 14-15., Varsó
A Visegrádi Csoport (V4) lengyel elnöksége keretében 2024. november 14–15-én Varsóban került sor a visegrádi országok parlamentjei mezőgazdasági bizottságainak találkozójára. Az eseményen a lengyel Szejm Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottsága részéről Mirosław Maliszewski elnök és Robert Telus alelnök, a lengyel Szenátus Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottsága részéről pedig Ryszard Bober elnök, valamint Jerzy Chróścikowski és Beniamin Godyla alelnökök voltak jelen. Szlovák részről Rudolf Huliak, a szlovák Nemzeti Tanács Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottságának elnöke, valamint Ján Kvorka bizottsági tag, a cseh Szenátus részéről pedig Petr Fiala, a Nemzetgazdasági, Mezőgazdasági és Közlekedési Bizottság alelnöke vettek részt a tanácskozáson. Az Országgyűlést a rendezvényen Font Sándor, a Mezőgazdasági Bizottság elnöke képviselte.
Az esemény résztvevőit Dorota Niedziela, a Szejm alelnöke köszöntötte. A képviselők először „Az Ukrajnával való kapcsolatok az ország európai uniós tagsági perspektívájának fényében”, majd „A közös agrárpolitika – következtetések a jelenlegi kilátások alapján és a jövő” témaköreiben folytattak eszmecserét. A lengyel álláspontot mindkét témában Czesław Siekierski mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter vezette fel, majd Ukrajna kapcsán Piotr Kobza, a Külügyminisztériumnak az EU Külkapcsolataiért felelős igazgatóhelyettese és Marek Wigier, a Mezőgazdasági és Élelmiszergazdasági Intézet – Nemzeti Kutatóintézet igazgatója mondott bevezető beszédet.
Az eseményen résztvevők között egyetértés mutatkozott a téren, hogy a V4-országoknak, front-országokként különösen fel kell készülniük az Ukrajna EU-csatlakozása, illetve a beáramló ukrán mezőgazdasági termékek okozta kockázatokra, és a visegrádi országok közös érdekeinek védelme céljából kiemelten fontos lenne ennek kapcsán a közös fellépés. A közös agrárpolitika (KAP) jövője vonatkozásában szintén körvonalazódtak a közös érdekek és a szükséges együttes fellépés, például a mezőgazdasági kifizetések kétpillérű rendszerének megtartása, az egyszerűsítés és a gazdabarát szabályozás, valamint a mezőgazdasággal kapcsolatos negatív hozzáállás elleni, főként az oktatás és tájékoztatás révén való fellépés.
Font Sándor Ukrajna csatlakozása kapcsán javasolta, hogy a tagállamok szólítsák fel az Európai Bizottságot a csatlakozási tárgyalások során az uniós gazdák, főleg a kisebb gazdák érdekeinek szilárd képviseletére, továbbá előzetes hatástanulmányok készítésére. A KAP jövője vonatkozásában kiemelte a versenyképesség, a válságálló és gazdaközpontú mezőgazdaság fontosságát, s utalt arra, hogy a mezőgazdasági támogatások esetleges csökkenése az ennek nyomán várható élelmiszerár-emelkedés miatt komoly társadalmi feszültségeket is okozhat, így a mezőgazdaság védelme egyúttal egy társadalmi válság megelőzését is szolgálja.
+Fotók (Lengyel Szenátus)